top of page
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Нормативно основание за обособена част  „Профил на купувача“

Съгласно ЗАКОН ЗА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ Обн., ДВ, бр. 13 от 16.02.2016 г., в сила от 15.04.2016 г.

чл. 42. (1) Възложителите са длъжни да поддържат профил на купувача, който представлява обособена част от техните електронни страници или от друг интернет адрес, за който е осигурена публичност.

(2) В профила на купувача се публикуват под формата на електронни документи:

1. всички решения, обявления и покани, свързани с откриването, възлагането, изпълнението и прекратяването на обществените поръчки;

2. документациите за обществени поръчки, с изключение на случаите, при които поради технически причини или такива, свързани със защита на информацията, не е възможно осигуряване на неограничен, пълен и пряк достъп чрез електронни средства;

3. разясненията, предоставени от възложителите във връзка с обществените поръчки;

4. протоколите и окончателните доклади на комисиите за провеждане на процедурите;

5. договорите за обществени поръчки и рамковите споразумения, включително приложенията към тях;

6. допълнителните споразумения за изменения на договорите за обществени поръчки и рамковите споразумения;

7. обявите за събиране на оферти и поканите до определени лица;

8. становищата на Агенцията по обществени поръчки във връзка с осъществявания от нея предварителен контрол.

(3) Документите по ал. 2 за всяка обществена поръчка се обособяват в електронна преписка.

(4) В случаите на изключението по ал. 2, т. 2 чрез профила на купувача се оповестяват начинът, мястото и редът за получаване на документите, които не са достъпни чрез електронни средства.

(5) При публикуване на документите по ал. 2 се заличава информацията, по отношение на която участниците правомерно са се позовали на конфиденциалност във връзка с наличието на търговска тайна, както и информация, която е защитена със закон. На мястото на заличената информация се посочва основанието за заличаване.

(6) Редът и сроковете за публикуване на документите в профила на купувача се определят с правилника за прилагане на закона.

(7) С публикуването на документите на профила на купувача се приема, че заинтересованите лица, кандидатите и/или участниците са уведомени относно отразените в тях обстоятелства, освен ако друго не е предвидено в този закон.

ПРОФИЛ

НА

ДЕТСКА ГРАДИНА „СВЕТУЛКА“

ГРАД ШУМЕН

Детска градина „Светулка” е институция от системата на предучилищното и училищното образование, която е структурна единица от образователната система на Община Шумен.

Организационно и функционално детската градина се управлява на основата на действащото законодателство в областта на предучилищното и училищното образование с цел осигуряване на качествено образование и възпитание на децата от предучилищна възраст в града.

Детска градина „Светулка” град Шумен обслужва близо 18 000 граждани, като нейното местоположение е в най-големия квартал на град Шумен. В детската градина функционират 12 целодневни градински групи и 2 яслени групи.

Детска градина „Светулка” град Шумен е второстепенен разпоредител с бюджет след влязло в сила решение № 596 по Протокол № 26 от 30.11.2017 г. на Общински съвет – Шумен. Ежегодно със заповед на кмета на общината се определят второстепенните разпоредители, техните права и отговорности.

Детска градина „Светулка” бързо и адекватно реагира на процесите, които се развиват в областта на образователните политики, местното самоуправление, националното и международно сътрудничество в тази област, чрез което тя се утвърждава като водеща институция в региона, с ясни перспективи и реалистични цели. Усетът за новото, афинитетът към стойностното винаги са внасяли ценен елемент в дейността на детската градина.

Функционалната структура на управление на детската градина се състои от директор, двама главни учители, педагогически, медицински, административен и непедагогически персонал, структуриран в групи.

Детската градина е дейност във функция „Образование” в структурата на  общината, като ФРЗ на медицинските сестри в яслените групи се формира от средства от функция „Здравеопазване”.

В Детската градина се реализират 5 групи дейности:

  • Учебно-възпитателна;

  • Административно-управленска;

  • Квалификационна;

  • Социално-битова;

  • Финансова.

Тези дейности се осъществяват с помощта на следните функции на управление:

  • Планиране;

  • Организиране;

  • Мотивиране;

  • Контрол.

Основните групи дейности са взаимно свързани с функциите на управление и с петте елемента на финансово управление и контрол.

bottom of page